Pojawienie się kataru po raz pierwszy u niemowlęcia może spowodować zmianę toru oddychania z nosowego na ustny, co wielokrotnie prowadzi do obniżenia napięcia mięśni okołowargowych.
Dziecko oddycha przez usta (są one cały czas otwarte, w dzień i w nocy), co grozi kolejnymi infekcjami, przerostem trzeciego migdałka, stanami zapalnymi ucha środkowego, osłabieniem napięcia mięśni okołowargowych, itd.
W takich przypadkach logopeda jest niezbędnym specjalistą, który pomaga młodym mamom przezwyciężyć napotkane trudności. Logopeda uczy mamę wykonywania krótkiego masażu twarzy, którego celem będzie wzmocnienie napięcia mięśni w obrębie ust, a w przypadku dzieci starszych udziela instruktażu ćwiczeń, po których usta domkną się.
Obniżenie napięcia mięśni okołowargowych może doprowadzić do opóźnionego rozwoju mowy u dziecka, ze względu na niesprawne narządy artykulacyjne: język leży płasko na dnie jamy ustnej, wargi są niedomknięte, głoski [l], [sz], [ż], [cz], [dź], [r] są nieprawidłowo realizowane lub nie pojawiają się wcale.
Otwarte usta predysponują dzieci do nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, gdyż dziecko oddycha przez usta pobierając zimne, suche i zanieczyszczone, powietrze zamiast ciepłego, oczyszczonego i nawilżonego przez nos. Mogą pojawić się także problemy z nawracającym zapaleniem ucha środkowego, które to doprowadzić może do przewodzeniowego uszkodzenia słuchu u dzieci i przerostu trzeciego migdałka.
Dzieci z problemami słuchowymi gorzej funkcjonują w przedszkolu czy szkole, mają kłopoty z pisaniem dyktand, zamieniają literki, mają trudności z analizą i syntezą słuchową wyrazów itd.